1. HemRight-pointing Arrow Icon
  2. NyheterRight-pointing Arrow Icon
  3. Ännu ett F1 race har gått av stapeln – Se odds inför Azerbaidjans GP

Ännu ett F1 race har gått av stapeln – Se odds inför Azerbaidjans GP

Max Verstappen tog hem en seger förra helgen. Här går vi igenom oddsen för Azerbaidjans GP och tar även upp annan information.
f1bil.png
clockLästid 1 minuterlästid

Hamilton överraskar

Lewis Hamilton är tillsammans med Michael Schumacher den chaufför som har vunnit flest världsmästerskap i F1. Han anses däremot inte längre vara en favorit och börjar vara på slutrakan av sin karriär. I Australien lyckades han ändå väldigt bra och han kom på andra plats med bara 0,179 sekunder efter Verstappen. Hamilton har nu 38 poäng och är för tillfället på fjärde plats i världsmästerskapet efter Verstappen med 69 poäng, Perez med 54 poäng och Alonso med 45 poäng. Topp-10 efter tre F1-race:

  1. M. Verstappen: 69 poäng
  2. S. Perez: 54 poäng
  3. F. Alonso: 45 poäng
  4. L. Hamilton: 38 poäng
  5. C. Sainz Jr.: 20 poäng
  6. L. Stroll: 20 poäng
  7. G. Russell: 18 poäng
  8. L. Norris: 8 poäng
  9. N. Hülkenberg: 6 poäng
  10. C. Leclerc: 6 poäng

Förvånansvärt många förare som avbröt

Det var ett händelserikt lopp och 8 av 20 förare lyckades inte komma i mål. Dansken Kevin Magnussen kraschade in i en vägg vilket resulterade i att alla förare fick ta sig tillbaka till startgriden för en omstart. Magnussen klarade sig utan några allvarligare skador men ett fan i publiken fick lindriga skador från delar av hans bil. Andra förare som avbröt var bland annat thailändaren Albon och monegasken Leclerc.

Odds för Azerbaijan GP

Nästa Grand Prix går av stapeln i Azerbajdzjans huvudstad Baku den 30 april. Oddsen är redan publicerade på de flesta svenska nätcasinon och innehåller inga större överraskningar. Max Verstappen förväntas vinna med ett odds på 1,40 medan stallkamraten Sergio Perez också anses ha en chans med odds på cirka 4,50.

Efter vinsten i Australien har Verstappens odds att vinna mästerskapet sjunkit ytterligare till bara 1,12 gånger pengarna.

Odds från några svenska bettingsajter för Azerbaijan GP:

FörareBetssonLeoVegasBetfair
Max Verstappen1,401,401,38
Sergio Perez4,505,005,50
Fernando Alonso13,0013,0012,00
Lewis Hamilton19,0017,0012,00
Charles Leclerc23,0026,0020,00
Carlos Sainz29,0029,0025,00
George Russell29,0023,0025,00
Lance Stroll67,0081,0050,00
Esteban Ocon501,00501,00250,00

Läs mer om odds på F1!

Som huvudskribent hos Nät-casino.se sedan start har Hampus Konradsson hunnit utforska en hel del casinon och ämnen relaterade till casinospel på nätet. Innan hans resa som skribent startade har ...continue reading

Skribent
Clock Icon 1 minuter lästid

Observera att vi på vår webbplats använder cookies som är nödvändiga för att vår webbplats ska fungera, cookies som optimerar prestandan. Om du vill veta mer om våra cookies kan du läsa vår  Cookie consent.